Cennik usług

Cennik usług hydraulicznych nie jest łatwy do opisania, i jeżeli widzisz gdzieś listę z pozycjami usług i przypasowanymi cenami obok, możesz być pewnym w 100% że zapłacisz więcej. Dlaczego tak się dzieje? Bo ludzie używają podstron "cennik" do tego aby wymieniać wszystkie usługi kolejny raz na swojej stronie żeby strona była wyżej zindeksowana, a nie po to żeby klient wiedział ile zapłaci.

Postaram się wyjaśnić jak wygląda kształtowanie cen na kilku przykładach.

  1. Dzwoni klient że zalewa sąsiada, mimo że u niego w łazience nic nie widać. Po telefonicznym wywiadzie okazuje się że zalewa go niezależnie od tego czy z czegoś korzysta czy nie. Prosi o podanie ceny, i otrzymuje informację o widełkach cenowych które jestem w stanie określić na podstawie swoich doświadczeń. I teraz ja jako hydraulik muszę zarezerwować cały dzień, bo nie ma nigdy sytuacji że zostawię kogoś z rozpoczętą pracą bo mam umówione coś innego. Minimalna cena takiej usługi będzie wynosiła co najmniej 3/4 ceny całodziennego zarobku, ponieważ zarezerwowany został cały dzień. I jeśli okaże się że usługę udało się wykonać w dwie godziny, to ja i tak już tego dnia nie będę mógł nic zrobić.

  2. Dzwoni klient że do zrobienia jest łatwa robota, wymiana baterii naściennej, klient dostaje szacunkową informację o cenie, akceptacja, umówienie terminu i przyjazd. Na miejscu okazuje się że po zdjęciu baterii rozstaw krzywek nie pasuje, i trzeba wymienić krzywki, które od 20 lat były nietknięte. W takich przypadkach niekiedy krzywka się urywa i połowa gwintu z krzywki zostaje w ścianie. Trzeba w takim przypadku poświęcić nieraz trzy cztery godziny żeby bez żadnych zniszczeń wyciągnąć uszkodzony gwint, i poskładać wszystko na nowych częściach, aby klient był zadowolony. I mimo podanej ceny przez telefon, w takiej sytuacji trzeba ustaliś jakiś złoty środek.

  3. Pilny termin. Nigdy nie ma i nie będzie u mnie sytuacji że ktoś mi zaproponuje wyższą stawkę bo potrzebuje na już, a ja odwołam umówionego wcześniej klienta. Często zdarzają się takie propozycje (najwyższa to 2000zł żeby przyjść kolejnego dnia na usługę trwającą 2h). Jak jesteśmy umówieni to jesteśmy umówieni, chyba że dopadnie mnie choroba, wypadek, lub inne zdarzenia losowe na które nie mam wpływu. Czasami jednak jest możliwość że będę mógł wygospodarować trochę czasu zabierając go mojej rodzinie, po zwyczajowych godzinach swojej pracy, wtedy jest odrobine drożej, ale klient w takiej sytuacji jest informowany że jeśli poczeka trochę dłużej, to cena będzie normalna.

Przedstawię jeszcze koszty prowadzenia działalności. Są to: ZUS, podatek dochodowy, utrzymanie samochodu, utrzymanie narzędzi, paliwo, parkingi, obsługa księgowości, obsługa strony internetowej, ubezpiecznie OC oraz niematerialnie, czas poświęcony na szkolenia. Łącznie taki hydraulik, jeśli działa oczywiście legalnie, wystawia paragony, faktury, miesięcznie ma kosztów ponad 5 tysięcy złotych. Jeśli więc zarobi 10 tysięcy złotych w miesiącu, wychodzi że dwa tygodnie pracuje na opłaty. Wśród nas są oczywiście kombinatorzy, którzy nie płacą musu bo są "rolnikami", są ludzie którzy co chwile otwierają działalność na kogoś z rodziny żeby mieć preferencyjny ZUS, są też ludzie zza granicy u których wyegzekwowanie jakiejkolwiek gwarancji jest niemożliwe.

Proszę też pamiętać że w cenie usługi, jeśli są Państwo klientami indywidualnymi, zawarty jest podatek VAT w wysokości 8%, w przypadku firm podatek wynosi 23%.

banknote collection
banknote collection

Ile kosztuje hydraulik na godzinę? Ile zarabia hydraulik?